Komentářů
  • Škola tejpování
  • KRK/RAMENA

6. Díl - Kineziotaping krku a stehna

I v tomto díle našeho seriálu se budeme věnovat kineziotejpování. Tentokrát si ukážeme, jak přinést úlevu od bolesti krku. Dále se zaměříme na bolestivá stehna.

Opět se budeme věnovat tejpům z běžných rolí, které si nastříháme do potřebných tvarů a délek. Častější uživatelé tejpů jistě ocení kvalitu speciálních nůžek, které zajistí snadný a přesný střih bez otrhaných okrajů. Jsou také opatřeny speciální vrstvou, na kterou se lepidlo z tejpů nelepí.

Na následujících ukázce se podíváme na možnosti odstranění nepříjemného stavu, se kterými se jistě setkal každý z nás – bolest krku. Tejpování se provádí na pacientovi vestoje s mírným předklonem. Nezapomeňte na základní zásady tejpování, se kterými jste se seznámili v předchozích dílech.

krk1A jdeme na to. Připravíme si 2 různé pruhy tejpů o té nejobvyklejší šířce – 5 centimetrů. První – modrý tejp připravíme do tvaru písmene Y a to v délce cca 20 cm a jeho větší část rozstřihneme podélně na polovinu. Jako základnu ponecháme cca 5 cm tejpu v celé šířce. Druhý – zelený tejp připravíme v délce o cca 15 cm menší, než je šířka ramen pacienta.

Začneme modrý tejpem. V prostoru mezi horním okrajem lopatek na páteř nalepíme (takříkajíc zakotvíme) základnu (cca 2 cm bez natahování) a dále směrem k hlavě mírným tahem postupně nalepíme každý z pruhů tak, aby tejp tvořil písmeno Y. Rukou zažehlíme.

krk2Pokud by délka tejpu vycházela až do vlasů, je potřeba konce tejpu zastřihnout.

Pokračujeme zeleným tejpem. Nyní začneme tak, že krycí papír tejpu roztrhneme v polovině délky. Tejp chytíme do obou rukou cca 5 cm od okrajů. Tejp silně natáhneme a tuto napnutou část přiložíme na záda při zachování silného tahu. 5 cm okraje, které jsme si ponechali přilepíme již bez tahu

Nyní se budeme věnovat tejpování stehna, přesněji čtyřhlavého stehenního svalu.

Pacient si lehne na záda tak, aby noha volně visela přes okraj stolu. Použijeme 2 různě dlouhé pruhy tejpů o šířce 5 cm. První tejp odměříme podle délky pacientova stehna, přičemž tejp zkrátíme na cca 75 % délky. Druhý tejp připravíme v délce cca 25 cm.

stehno_1Kotvu prvního tejpu nalepíme (bez tahu) v horní části čtyřhlavého stehenního svalu a mírným tahem vedeme do oblasti nad kolenem. Končíme opět s kouskem nalepeným bez napětí. Nezapomeneme tejp důkladně prohřát.

stehno_2V místě bolesti (např. místo píchání ve svalu) nalepíme druhý tejp tak, že krycí papír roztrhneme v polovině délky, chytneme tejp do obou rukou a středně silným tahem střed tejpu přiložíme. Konce tejpu pak jako vždy dolepíme bez napětí. Výsledkem tejpování je tedy kříž viz foto. Více informací naleznete na:www.tejpy.cz

Foto: TEJPY.cz, Rock Tape

Michal Šilhan .... Autor článku

Fotogalerie

PartneřiASK Slavia Praha
Důležité odkazyČeský atletický svazIAAFEuropean Atletics