Komentářů
  • Škola tejpování
  • OSTATNÍ

10. Díl - Dynamic tape: skutečný komfort pro tělo

Dynamic tape (dynamická páska) byl navržen za jiným účelem, než je kineziotejp, a to k řešení mechanických deficitů v pohybovém systému, se kterými se setkáváme ve fyzioterapeutické praxi a které jsou popisovány vědeckou literaturou. Oba druhy tejpů mají různé fyzikální vlastnosti a v podstatě jen zkušený terapeut je schopen určit, kdy použít kineziotejp a kdy dynamic tape. V mnoha případech lze navíc využít kombinaci obou pásek.

Doposud jsme se v našem seriálu zabývali především tzv. kineziotejpy, které se používají zejména v případě již vzniklých potíží a bolestivých stavů. Dnes se podíváme na další druh tejpů, který spatřil světlo světa teprve nedávno a který se používá především ve fyzioterapeutické praxi.

Napomůže pohybu, zmírní přetížení

dynamicHlavní rozdíl mezi kineziotejpem a dynamickým tejpem je v tom, že druhý jmenovaný je roztažitelný nejen do délky, ale také do šířky. Usnadňuje tak provedení konkrétního pohybu při současném ochranném stabilizování kloubu, aniž by přitom omezoval rozsah pohybu (jiné tejpy se v tomto případě často srolují). Ze všech současně využívaných tejpů (kineziotejpy, pevné tejpy) je dynamic tape nejvíce protažitelný, nemá de facto koncový bod v protažení, a díky tomu nejvýrazněji usnadňuje pohyb. Je voděodolný, prodyšný a lepidlo je o 20 % silnější než u kineziotejpů, čímž odolává i velmi náročným pohybovým aplikacím. Jak už jsme řekli výše, dynamic tape zachovává plný rozsah pohybu.Přitom ale může pohybu jak napomáhat, tak mu i odporovat, a navíc dokáže přímo ovlivňovat mechanické chování tkání, třeba v případě přetěžované šlachy.

Využijte energii ke zrychlení.

Při aplikaci dynamic tape na ošetřovaný segment ve zkrácené pozici využíváme elasticity dynamické pásky. Právě tato pružnost totiž podporuje absorbování energie (tj.napomáhá excentrické kontrakci) a poté i uvolnění energie zpět do systému (tj. napomáhá koncentrické kontrakci). Výsledkem této zredukované práce je snížení zatížení svalů a energie vstřebávané šlachami. Ve své podstatě pracuje dynamic tape jako guma – zpomaluje a absorbuje zatížení a ukládá energii, která je posléze využita při zrychlení pohybu. Úspěch terapie velmi závisí na klinických zkušenostech terapeuta. Díky přesnému vyhodnocení situace se rozlišuje volba jednotlivých technik. Nutná je znalost anatomie, biomechaniky, dále je nutné správně vyšetřit pacienta – na základě těchto informací pak fyzioterapeut vybírá konkrétní techniku dynamického tejpingu. Dynamic tape se vyrábí ve dvou barevných variantách (tělové tattoo a výrazné tattoo) a ve dvou různých šířkách (5 a 7,5 cm).

Zásady aplikace dynamic tape

• Nejprve důkladně připravte pokožku:

měla by být suchá a očištěná od chlupů, vlasů, špíny, krému nebo oleje.

• Dynamic tape nikdy nelepte v případě, že je pokožka spálená nebo jakkoliv narušená(odřeniny, nezhojené rány), vhodné nejsou ani na tzv. pergamenovou kůži. Neaplikujte je ani u lidí, kteří jsou alergičtí na tejpové lepidlo (tímto typem alergické reakce trpí přibližně jeden člověk ze tří set).

10_1 10_2

• Konce tejpu zaoblete, aby nedocházelo k odlepování konců pásky.Z důvodu lepší přilnavosti pásky tejp začínejte i zakončujte vždy dále od kloubu. Například při tenisovém lokti zahajte lepení až na paži a končete klidně až na prstech.

• Konce pásky lepíme vždy bez napětí.

• Lepidlo tejpů je aktivováno teplem, po přiložení proto pásku vždy zažehlete rukou.

• Vyhněte se nařasení kůže pod páskou (je vždy znakem přílišného tahu na pokožku pod páskou).

• Pokud je to možné, vyhněte se aplikaci pásky (nebo alespoň jejího začátku a konce) na vnitřní straně stehna a paže. Jde totiž o velmi citlivou oblast.

10_3

• Obvyklá doba ponechání dynamického tejpu na pokožce je 3 až 4 dny. Přilnavost pásky neohrozí ani pocení či krátké sprchování.

• Nikdy neodstraňujte pásku za mokra.

Dynamický tejp achilovky a zevního kotníku I když je lepení dynamic tape spíše záležitostí pro vyškoleného odborníka, uvádíme dvě varianty, které vám mohou pomoci ke komfortnějšímu běhání. Konkrétně jde o ukázku lepení při přetížené achilovce a po podvrtnutém zevním kotníku.

Dynamic tap e na přetíženou achilovku si připravíme dle fotografie č. 1. Začátek lepíme na nártovou stranu palce, dírou provlékneme palec a pokračujeme přikládáním pásky přes plosku k patě a dále až na horní polovinu lýtka. Achilovku lepíme při propnuté špičce, právě tak nám totiž bude tejp pomáhat při odrazové fázi běžeckého kroku.

10_4 10_5 10_6

Dynamic tape po podvrtnutém zevním kotníku aplikujeme z malíkové strany nártu (začátek, tzv. kotvu, lepíme bez napětí). Pokračujeme do plosky nohy směrem k zevnímu kotníku, kde rozstřihnutím pásky získáme dva pruhy. Jeden z pruhů pokračuje před zevním kotníkem vzhůru po bérci a druhý se přes achilovku obtáčí kolem lýtka. Konce pruhů by měly končit na kůži.

Autor článku a fotky: Mgr. Daniel Soborka, Tejpy.cz

Kurzy Dynamictapingu pro fyzioterapeuty vyučují dva školitelé pro ČR a Slovensko.

Více informací o kursech na www.bajerova-rehabilitace.cz, www.tejpy.cz a www.fyziofit.cz

Fotogalerie

PartneřiASK Slavia Praha
Důležité odkazyČeský atletický svazIAAFEuropean Atletics